Wydarzenia

Relacja z III Pikniku Pulmonologicznego

Utworzono: 02 sierpień 2019
Andrzej Piasecki

Wojewódzki Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej Centrum Leczenia Chorób Płuc i Rehabilitacji w Łodzi 8 czerwca 2019 już po raz trzeci zorganizował Piknik Pulmonologiczny. Ideą pikniku było popularyzowanie zdrowego stylu życia oraz zachęcenie mieszkańców województwa łódzkiego do przeprowadzania regularnych badań w ramach profilaktyki chorób płuc.

Punktem kulminacyjnym pikniku było bicie Rekordu Polski w kategorii „Największa Lekcja Oddychania”.  W tym roku w lekcji uczestniczyło aż 220 osób, dzięki którym rekord został pobity. Podczas lekcji specjaliści naszego szpitala pokazywali prawidłowy tor oddychania, zwracali uwagę na właściwy wdech i wydech oraz wyśnili jakie funkcje pełni przepona. Umiejętność prawidłowo oddychania jest niezmiernie istotna, ponieważ notoryczne niedotlenienie jest przyczyną bardzo wielu schorzeń wszystkich układów, np. krwionośnego, pokarmowego, poprzez notoryczne zmęczenie, migreny, bóle głowy.

 Podczas pikniku ponad 600 osób skorzystało z bezpłatnych badań i porad udzielonych przez naszych lekarzy i specjalistów oraz przez partnerów pikniku.   

 „ Na tegorocznym pikniku można było przebadać się od stóp do głów. Porad udzielał trycholog, czyli lekarz, który badał skórę głowy i stan włosów i podolog, który badał stopy. Wykonywano też badanie spirometryczne, które jest niezwykle obrazowym i prostym badaniem bardzo wiele wnoszącym w diagnostyce chorób płuc. Badano również poziomu cukru we krwi, poziomu ciśnienia ” informuje Dyrektor Wojewódzkiego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej Centrum Leczenia Chorób Płuc i Rehabilitacji w Łodzi dr n. med. Waldemar Kowalczyk

Bez skierowań i kolejek można było skorzystać z bezpłatnych konsultacji i porad zdrowotnych pulmonologa, dermatologa, fizjoterapeutów, trychologa, dietetyka, specjalisty ds. słuchu.

Osoby odwiedzające piknik mogły skorzystać również z bezpłatnych badań:

•    spirometrii,

•    badania dermatoskopem,

•    komputerowego badania stóp,

•    mammografii (mammobus),

•    przesiewowego badania wzroku,

•    badania tympanometrycznego,

•    badania stanu skóry głowy i włosów,

•    pomiaru ciśnienia i glukozy,

•    porad dietetycznych.

 Na odwiedzających czekało mnóstwo atrakcji i nagród min. występy solistów i zespołów muzycznych, animacje i zabawy prowadzone przez Fundację „Dr Clown”, warsztaty plastyczne. Były prezentacje ekologicznych środków transportu,  pojazdów Straży Pożarnej i Policji oraz pokazy gaszenia pożarów.

 Promowano również  zdrowy trybu życia poprzez  naukę poprawnego oddychania, udzielania pierwszej pomocy, samobadania piersi, edukację antytytoniową , pokazy ćwiczeń fizycznych oraz promowanie idei honorowego dawstwa szpiku i rejestracja dawców.

Podczas pikniku można było złożyć wnioski na wyroby medyczne, oraz karty: EKUZ, „Kartę Seniora Województwa Łódzkiego”, „Wojewódzką Kartę Rodzin Wielodzietnych oraz uzyskać informacje NFZ.

Zachęcamy wszystkich mieszkańców województwa łódzkiego, do zmiany zachowań zdrowotnych, składających się na styl życia, na zachowania sprzyjające zdrowiu oraz do aktywnego spędzania czasu. Jednocześnie już dziś serdecznie zapraszamy na 4 edycję Pikniku Pulmonologicznego i wspólne bicie kolejnego Rekordu Polski w 2020 roku.

Autor:

Monika Gąsiorowska-Duszyńska
Rzecznik Prasowy Wojewódzkiego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej Centrum Leczenia Chorób Płuc i Rehabilitacji w Łodzi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Budżet Obywatelski 2019

Utworzono: 30 lipiec 2019
Andrzej Piasecki

3 - go lipca Wojewódzki Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej Centrum Leczenia Chorób Płuc i Rehabilitacji w Łodzi gościł Wicemarszałka Województwa Łódzkiego Pana Zbigniewa Ziembę,  Dyrektora Departamentu Polityki Zdrowotnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego Panią Magdalenę Amrozik oraz Dyrektora Kancelarii Marszałka Pana Dawida Mazurkiewicza. Powodem wizyty było oddanie nowoczesnego i niezwykle przydatnego dla naszych pacjentów sprzętu rehabilitacyjnego, który został zakupiony do szpitala w ramach Budżetu Obywatelskiego na rok 2019.       

Oddział Rehabilitacji Neurologicznej został wyposażony w nowoczesne stanowisko do ćwiczeń ruchowo-poznawczych Neuroforma. System Neuroforma przeznaczony jest do rehabilitacji pacjentów ze schorzeniami i uszkodzeniem układu nerwowego, zwłaszcza po udarach mózgowych, urazach czaszkowo-mózgowych i operacjach neurochirurgicznych. Wykorzystuje on technologię wirtualnej rzeczywistości. Wyposażony jest w kamerę z czujnikiem ruchu, dzięki czemu pacjent w czasie rzeczywistym otrzymuje zwrotną informację o poprawności wykonywanych ćwiczeń.
Zdaniem dr n. med. Marty Długosz - Kierownika Oddziału Rehabilitacji Neurologicznej „Zakupiony do szpitala system Neuroforma pozwoli na podniesienie efektywności i skuteczności rehabilitacji pacjentów hospitalizowanych w Oddziale Rehabilitacji Neurologicznej”.

Z kolei oddział rehabilitacji pulmonologicznej został wzbogacony o sprzęt do relaksacji dla pacjentów, u których duszności i uczucie braku powietrza powodują napady lęku, paniki i prowadzą do zaburzeń depresyjnych i lękowych. W ramach projektu zakupiono: nagłośnienie do sali gimnastycznej i sali relaksu, rozkładane fotele dla pacjentów do muzykoterapii i relaksacji, zestaw do koloroterapii oraz 2 lampy do światłolecznictwa. Ponadto w ramach projektu otrzymaliśmy 3-częściowe stoły rehabilitacyjne, wykorzystywane do ćwiczeń oddechowych, drenażu pozycyjnego i procedur ułatwiających ewakuację zalegającej w drogach oddechowych wydzieliny przy użyciu poduszek wibracyjnych oraz rotory kończyn górnych i dolnych i laser ze skanerem.                                                      
Kierownik Oddziału Rehabilitacji Pulmonologicznej lek. med. Magdalena Klimczak podkreśla, że: „W szpitalu spotykamy się z trudnościami w prowadzeniu rehabilitacji i leczenia u chorych z przewlekłymi chorobami układu oddechowego z towarzyszącym lękiem, depresją i apatią. Stąd pomysł na zakup szeroko rozumianego sprzętu do relaksacji pacjentów z przewlekłymi chorobami układu oddechowego, który zapewni lepszy efekt rehabilitacji i zmniejszy częstość ich hospitalizacji pacjentów”.  
                                                                                                 
Dyrektor Wojewódzkiego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej Centrum Leczenia Chorób Płuc i Rehabilitacji w Łodzi dr n. med. Waldemar Kowalczyk zaznacza, że „W ramach Budżetu Obywatelskiego na rok 2019 do szpitala zakupiono nowoczesny i bardzo przydatny sprzęt za kwotę 171 300 zł sprzęt. Jednocześnie w ramach „Budżetu Obywatelskiego  ŁÓDZKIE NA PLUS” na 2020 rok szpital zgłosił dwa projekty:
1. Projekt w kategorii zadań wojewódzkich: „ Zdrowe płuca w parze ze zdrową wodą” – modernizacja ujęcia wody dla szpitala w Tuszynie.
2. Dwa projekty w kategorii zadań powiatowych ( pula powiatu m. Łódź)
- Sprzęt do fizykoterapii pacjentów z uszkodzeniem obwodowego układu nerwowego,
- Rehabilitacja oddechowa na „świeżym” powietrzu w środowisku naturalnym”.

Opracowanie:

Monika Gąsiorowska-Duszyńska
Rzecznik Prasowy Wojewódzkiego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej Centrum Leczenia Chorób Płuc i Rehabilitacji w Łodzi

 

Obchody „Światowych Dni Gruźlicy” w Izbie Lekarskiej w Warszawie

Utworzono: 05 kwiecień 2019
Andrzej Piasecki
W dniu 23.03.2019 w ramach obchodów „Światowych Dni Gruźlicy” w Izbie Lekarskiej w Warszawie odbyła się Konferencja, w której uczestniczyli lekarze Oddziału Dziecięcego tutejszego Szpitala. Wykład dotyczących szczepień BCG i niepożądanych odczynów poszczepiennych wygłosiła dr n. med. Anna Pankowska
Certyfikat "Zadowolony Pacjent"

Utworzono: 14 maj 2019
Andrzej Piasecki

Szpital im. Bł. Ojca Rafała Chylińskiego w Łodzi będący w strukturach Wojewódzkiego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej Centrum Leczenia Chorób Płuc i Rehabilitacji w Łodzi otrzymał w dniu 29.04.2019 Certyfikat "Zadowolony Pacjent". Jest to wyjątkowe wyróżnienie, ponieważ tym prestiżowym mianem mogą posługiwać się jedynie nieliczne placówki medyczne. Stanowi on zatem uhonorowanie naszych wysiłków na rzecz zapewnienia pacjentom usług medycznych o najwyższych standardach. Szczególnego charakteru temu tytułowi przydaje również fakt, iż udzielany jest on na wniosek samych pacjentów – co stanowi podziękowanie za udzieloną pomoc oraz wyjątkową dbałość o  dobro i zdrowie pacjentów. Ten indywidualny Certyfikat to unikatowy na rynku medycznym wyznacznik przykładnej placówki służby zdrowia, a zarazem to nasze zobowiązanie na przyszłość, swoista zapowiedź dalszych starań nad zapewnieniem naszym pacjentom usług medycznych na najwyższym poziomie.

Dziękujemy za zaufanie.

 

Konkurs INSPIRACJE 2018 w kategorii „ Profilaktyka i popularyzacja zdrowia”

Utworzono: 20 marzec 2019
Andrzej Piasecki

Wojewódzki Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej Centrum Leczenia Chorób Płuc i Rehabilitacji w Łodzi, w dniu 7 marca 2019 roku, podczas uroczystej Gali w Katowicach, otrzymał wyróżnienie za zajęcie 5-go miejsca w konkursie INSPIRACJE 2018  w kategorii „ Profilaktyka i popularyzacja zdrowia”, którego organizatorem i pomysłodawcą była firma IDEA Trade we współpracy   z „Dziennikiem Gazeta Prawną”. Przewodniczącym kapituły był dr Marek Tombarkiewicz - dyrektor Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji.

Konkurs promował osoby, instytucje, szpitale, organizacje pozarządowe i firmy, które w mijającym roku szczególnie zasłużyły się dla krzewienia nowych idei, rozwiązań i technologii, wpływając na zwiększenie bezpieczeństwa pacjentów i pracowników szpitali.

Przedmiotowy konkurs pozwolił na przedstawienie naszej placówki jako propagatora idei profilaktyki w ochronie zdrowia, prowadzącej szerokie działania edukacyjne podczas organizowanych Pikników Pulmonologicznych, skierowanych do mieszkańców województwa łódzkiego.

Informacje na temat Gali znajdują się na stronie  www.szpitalprzyszlości.pl